Osvrt na prvi Cross-Chain Summit i DeFi BTC
Sredinom kolovoza Cross-Chain Group bila je domaćin svog prvog summita u San Franciscu. Cross-Chain Summit osmišljen je kao radionica za razmjenu ideja i rad na uobičajenim problemima u interoperabilnosti blockchaina. Okupio je oko 40 vodećih razvojnih programera infrastrukture interoperabilnosti.
Prezentirani projekti
Četvorica govornika razgovarali su o planovima za nove mehanizme međusobne komunikacije: Jack Zampolin iz Cosmosa, James Prestwich iz Summe, Matt Luongo iz Keepa i Warren Paul Anderson iz Interledgera.
Oblikovane kako bi potaknule otvoreni dijalog o predloženim protokolima, prezentacije su izazvale detaljna pitanja i odgovore i sesije bijele ploče, što je bio primarni cilj Cross-Chain’s Group.
Warren Anderson razgovarao je o Interledgeru, protokolu interoperabilnosti bez znakova, osmišljenom kako bi se olakšalo međusobno plaćanje između BTC-a, ETH-a i XRP-a.
Cosmos Jack Zampolin predstavio je Inter-Blockchain protokol (IBC), protokol povezivanja slojeva koji omogućuje siguran prijenos zamjenjivih i nezamjenjivih tokena, pozive ugovora više mreža, kôd, migraciju podataka i kolateralizaciju kroz lance.
James Prestwich predstavio je Summin SPV bez državljanstva, način olakšavanja i poboljšanja BTC releja samo pohranjivanjem blokovskih veza umjesto zaglavlja blokova ili punih blokova, kao što su to radili prethodni dizajni releja.
Matt Luongo, voditelj projekta u Keepu, najavio je tBTC, zajedničku inicijativu Cross-Chain Group, koja kombinira Summin rad na SPV bez državljanstva i Keepov rad na razvoju slučajnog svjetionika i čuva t-ECDSA.
U razgovorima koji su uslijedili nakon prezentacija raspravljalo se o samim projektima i radilo se na njima, kao i o širim pitanjima s kojima se suočavaju interoperabilni i decentralizirani sustavi među lancima.
Ispod su dvije istaknute teme iz tih razgovora, uključujući perspektivu sudionika summita.
Potreba za decentraliziranom infrastrukturom među lancima
Veća interoperabilnost zahtijeva više mogućnosti za suradnju, razumijevanje koje je poslužilo kao geneza Summita među lancima. Za mnoge sudionike to nadilazi lijepe osobine i kritičnu infrastrukturu za nadogradnju postojećeg zamaha u decentraliziranim aplikacijama.
Nedavni post na blogu Keep Tehničkog voditelja Piotr Dyraga na t-ECDSA zadržava naše viđenje važnosti razvoja više mreža.
“Ekosistem interoperabilnosti ima kontinuitet blockchaina”, rekao je Zaki Manian, voditelj istraživanja u Tendermintu, u razgovoru nakon summita. “Bitcoin je najprimitivniji, najvjerodostojniji, najobjektivniji lanac; Ethereum je rana inkarnacija pametnog lanca, sa srednjom vjerodostojnošću; Cosmos / Substrate / Ethereum 2.0 / Near Protocol su super programibilni, ali trenutno niske vjerodostojnosti. “
“Projekti poput tBTC-a i Cosmosa potrebni su za proširivanje prednosti vjerodostojnosti i novih tehnoloških otkrića u oba smjera kroz taj kontinuum lanaca” — rekao je.
Luksuz izoliranja, usredotočenog na samo jedan lanac, vjerojatno više neće biti mogućnost za programere aplikacija. Posao i rizici povezani s međusobnom interoperabilnošću znače da je ovo svijet u kojem se timovi moraju osloniti na zajednicu programera.
Međusobna komunikacija gotovo uvijek uključuje praćenje konsenzusa drugog lanca. Ako duboko ne razumijete taj proces, ne možete graditi sustave s više lanaca ”, rekao je James Prestwich u drugom razgovoru nakon događaja. Sloj konsenzusa ne podržava samo DApps, on komunicira s njima. Dio je DApp-a i utječe na sve, od korisničkog iskustva do sigurnosti. Razumijevanje konsenzusa presudno je za učinkovit razvoj.
Važnost poticaja u decentraliziranim sustavima. tBTC zaron.
Tijekom radionica i zasjedanja na bijeloj ploči na Cross-Chain Summitu, česte teme bile su poticaji namijenjeni motiviranju sudionika u tBTC-u. Kao i svi decentralizirani sustavi, i tBTC se oslanja na osjetljivu ravnotežu poticaja stvorenih za privlačenje sudionika koji ispunjavaju potrebne funkcije i kažnjavanje loših aktera.
Evo kratkog sažetka uloga definiranih u tBTC-u:
1. Štediše
Ulagači su korisnici koji svoj bitcoin žele koristiti na drugim blockchainima. Oni polažu 1 BTC u pametni ugovor očekujući da će zauzvrat dobiti 1 tBTC, koji će moći prenijeti na druge lance (ethereum je prvi) ili koristiti u decentraliziranim aplikacijama.
2. Potpisnici
Potpisnici drže imovinu na lancima koji nisu Bitcoin i žele zaraditi povrat na njima. Oni svoje kovanice koji nisu Bitcoin objavljuju kao zalog prava na djelomično skrbništvo nad BTC-om koji su položili deponenti, minimalizirajući rizik druge ugovorne strane.
Grupu za potpisivanje odabire Keep-ov slučajni svjetionik koji djeluje na provjeri rada i smanjuje rizik kontrole grupe slučajnim odabirom grupe. KEEP radni token potiče ovaj sustav, čineći samo jedno: osiguravajući potpisnike sredstvima za PoW. Korištenjem KEEP tokena potpisnici se mogu uključiti u razne MPC protokole, od kojih je jedan t-ECDSA protokol. Ovaj dijagram u TokenDaily vizualno prikazuje razliku između sustava s centraliziranom kontrolom potpisivanja i decentraliziranih potpisnika tBTC-a.
3. Davatelji likvidnosti
Davatelji likvidnosti stvaraju tržišta u tBTC-u. Ako je potpisnik neiskren ili neispravan, tBTC sustav oduzima vezane kovanice potpisnika i koristi ih za kupnju tBTC-a i njegovo spaljivanje. Da bi ovo nesmetano funkcioniralo, potrebno je likvidno tržište u tBTC-u. Na Ethereumu će tBTC koristiti Uniswap kao mrežni fond likvidnosti.
Dodatne pojedinosti mogu se naći u nacrtu tehničke specifikacije.
Rad na poticajima
Da bi ovaj sustav mogao funkcionirati, moraju se postaviti poticaji za privlačenje poštenih sudionika u svakoj ulozi. Hart Lambur, suosnivač UMA projekta, otvorene platforme za derivate kripto imovine, bio je jedan od nekolicine ljudi koji rade na različitim poticajima i rezultatima, posebno za potpisnike tBTC-a.
“Na vrlo visokoj razini, moja najveća briga je oko naknada koje se plaćaju potpisnicima za posao koji rade. Koliko razumijem, prema trenutno predloženoj parametrizaciji potpisnicima se plaća 50 baznih bodova (0,5 posto) 1x BTC za postavljanje 1,5x ETH kolaterala koji je zaključan na 6 mjeseci ”, rekao je Hart u razgovoru nakon Mattove prezentacije u Cross-Chainu Summit. “Ta mi se naknada ne čini dovoljno visokom za rizik koji potpisnici preuzimaju sa svojim ETH kolateralom. Ako zaboravite zatvoriti potkolateraliziranu tBTC poziciju, gubite svojih 15 tisuća dolara! To je zastrašujuće. Pomislio bih da se racionalni akteri ne bi složili biti potpisnici ako naknada ne bude za red veličine veća. “
Slijedila je rasprava o vjerojatnosti da će osobe koje rano usvoje sustav subvencionirati preuzimanjem odgovornosti potpisnika ovom relativno niskom stopom. “Moje pitanje bilo bi što se događa kako tBTC raste”, rekao je Hart. “Tko stupa kao potpisnik na razini naknade od 50 bps nakon što iscrpite rane usvojitelje?”
Zahvaljujući ovoj i drugim raspravama koje su se odvijale, na stolu je sada puno mogućnosti za poboljšanje poticaja potpisnika. Od prilagodbi dizajna mehanizma koji smanjuju zahtjeve za kolateralom, do stavljanja obvezničkih sredstava u DeFi platformu za posudbu poput Compounda, uzbuđeni smo što ćemo pronaći najbolji put naprijed kroz suradnju, eksperimentiranje i analizu.
Zanimaju nas vaše misli i pozdravljamo vas da rupite i postavljate nam pitanja jer je to posao u aktivnom razvoju.
Prvi Cross-Chain Summit potvrdio je mjesto za Cross-Chain Group uspostavljajući potrebu za boljom suradnjom na razvoju interoperabilnosti blockchaina. U Keepu se radujemo što ćemo nastaviti podržavati i surađivati s projektima Cross-Chain Group.
Nedavni post na blogu Keep Tehničkog voditelja Piotr Dyraga na t-ECDSA zadržava naš pogled na važnost razvoja više mreža. Više o Cross-Chain Group i tBTC možete saznati u ovom članku CoinDesk, objavljenom nakon summita.
Saznajte više
Za više informacija o mreži Keep:
- Pridružite nam se na Redditu.
- Pogledajte našu tehničku knjigu.
- Pročitajte naš poslovni priručnik.
- Pretplatite se na ažuriranja putem e-pošte.
- Pratite nas na Twitteru.
- Pridružite se našem Slacku.
- Pridružite se našem Telegramu.